Плов — страва східної кухні. Слово «плов» прийшло в українську мову з тюрксько-татарських мов, де воно звучить як «Пила». Походження плову пов’язують з Індією і Персією, звідки він поширився по всій Азії. Існують тисячі рецептів як готувати плов, однак будь-який плов готується з двох складових частин: це м’ясна, рибна або інша заправка (в середньоазіатському варіанті «зірвак» або в іранському «гара»), і рис, або, значно рідше, інша крупа – пшениця, горох, кукурудза, маш. По суті, плов чимось нагадує м’ясну рисову кашу, перші тлумачні словники так його і визначали. Однак головна відмінність плову від каші в тому, що зерно для плову НЕ вариться, а тушиться. Приготування плову – справжнє мистецтво. Дуже важливо правильно підібрати правильний рис для плову – він не повинен розварюються, зерна повинні легко відділятися один від одного. Існує два основні варіанти як приготувати плов, або дві основні технології приготування плову – узбецька і азербайджанська.

Як приготувати плов

Плов, рецепт приготування якого передбачає спільне приготування зирвака і крупи, називається середньоазіатський або узбецький. Єдиний виняток – самаркандський плов, який готується за азербайджанської технології. Різні рецепти плову виникають через вибору і комбінації зирвака, зерна, овочів, спецій, послідовності закладки і тривалості обробки продуктів, обумовлені рецептом плову. Як відомо, в Азії зазвичай готують плов з баранини. Рис для приготування плову по середньоазіатської технології повинен бути спеціальний – це червоний Узгенський рис або «девзіра». Обов’язковим овочем вважається лише жовта морква. Зі спецій, як правило, використовують зиру, червоний перець, барбарис, часник, а також курагу, айву і родзинки. Для узбецького плову дуже важливим є попереднє прожарювання масла. Традиційно використовують суміш рослинного (частіше бавовняного, рідше соняшникової, кунжутного) масла і тваринного жиру (баранячого, козячого). Узбецький плов готують виключно в великому товстостінній чавунному, алюмінієвому або мідному казані, на відкритому вогні і на вулиці, тому що з наслідками прожарювання масла важко впорається навіть дуже хороша витяжка.

В азербайджанському (іранському або турецькому) варіанті плову заправка, «гара», і крупа готуються окремо і з’єднуються лише на загальному блюді або навіть на тарілці. Гара може бути м’ясної, рибної, яєчної, овочевий. Майже у всіх рецептах азербайджанського плову використовуються фрукти – алича, гранат, абрикос і т.п. Наприклад, плов з кури по-перському готують виключно з гранатовим соком. Рис для плову завжди відварюють з маслом – вершковим або топленим. На відміну від узбецького плову, азербайджанський плов подають не гарячим, а трохи теплим, але ще з не застиглим маслом.

Тут слід згадати турецьку приказку «Скільки в світі існує мусульманських міст, стільки в світі існує рецептів плову», і зробити застереження, що в різних країнах можна знайти масу варіацій, що поєднують обидва способи приготування плову. При цьому сьогодні найпоширенішим варіантом плову все ж є узбецький плов. Поєднуючи в казані рис і м’ясну частину з овочами і спеціями, готують плов зі свинини (що в принципі неможливо в мусульманських країнах), плов з куркою, плов з яловичини – продуктів, які не популярні в Середній Азії. Оригінальним смаком володіє солодкий плов по-індійськи з сухофруктами. Загалом, вибирайте рецепт плову, приготуйте це чудове блюдо і нехай вам буде смачно! Як приготувати плов. Наші поради Рис для плову. Не використовуйте індійські або тайські сорти рису – басматі або жасмин. Вони занадто м’які, швидко розварюються і перетворяться в кашу. Якщо ви не знайдете девзіра або обшпарити, візьміть італійський рис, призначений для паельї. Масло для плову. Використовуйте тільки рафінована олія, ароматне масло буде заглушати запах плову. Спеції для плову. Обов’язковими є тільки кумін, гострий червоний перець і барбарис. Все інше – на ваш смак.

60 хв4
Ош лобеї – страва горських євреїв, плов із квасолею та копченою рибою. Цю страву дагестанські горяни-євреї традиційно їдять із дарами Каспію – баликом із сазану, сома чи делікатесної...
1 год 30 хв4
Пуле ме оріз (Pule me Oriz) – традиційний албанський курячий плов, один із традиційних способів приготування рису в албанській кухні. Пуле ме оріз з албанської перекладається як курка...
1 год 30 хв6
Щоб приготувати плов по-азербайджанськи, забудьте всі відомі вам способи приготування даної страви з азіатської кухні. Ми сьогодні готуватимемо плов по-новому. А саме: рис варитимемо
1 год 10 хв6
Чарівниця Ольга Матвій порадувала фанатів своїм новим рецептом. Нещодавно кулінарний блогер розповіла, як приготувати лінивий плов із куркою. Жодного казана і навіть плити!
2 год 0 хв
Сьогодні є різні варіанти цієї узбецької страви, але ми розповімо, як приготувати плов з яловичини, щоб рис був розсипчастим. А також відзначимо важливі моменти, які допоможуть швидко освоїти.