17 цікавих фактів про яйця

Просте яйце можна назвати одним з чудес життя. А ще воно входить в список найбільш універсальних продуктів харчування для людини. Де найбільше виробляють яєць, які яйця найбільші, а які найбільш корисні, скільки коштують найдорожчі яйця? Розповімо ці та інші цікаві факти про яйця.

1. Коли люди почали їсти яйця?

Стародавні індійці одомашнили першу дику птицю 5500 років тому. Але виводити птахів заради яєць стали тільки єгиптяни і китайці. Сталося це в 1400 роках до н.е. переваги в ті часи були різні. Стародавні римляни дуже любили яйця павича, а китайці – голубині. І зараз, крім курячих, в різних країнах в їжу вживаються перепелині, індичі, страусині, гусячі, качині яйця. А також яйця цесарки, фазана і черепахи.

2. На одвічне питання про те, що було раніше – курка або яйце, є відповідь

Яйце! Динозаври відкладали свої яйця задовго до того, як на планеті з’явилася перша курка.

3. Назва

Колекції різних яєць зберігаються в зоологічних музеях.

Наука, яка вивчає види пташиних яєць, їх розмір, форму та інші параметри, називається оологія. Також є своє слово у Колекціонування яєць – дологофілія. Як правило, такі колекційні зібрання яєць зберігаються в зоологічних музеях. Існує і боязнь предметів овальної форми, в т.ч. яєць. Називається вона овофобія. Наприклад, для Альфреда Хічкока яйця були справжнім випробуванням. Він їх не любив і дуже нервував, коли офіціанти подавали яйця в ресторані.

4. Розміри яєць

Страусине яйце важить більше курячого в 25-30 разів.

Найменші яйця в світі у пташки колібрі. За розмірами вони менше 1 см в довжину. Найбільше яйце несуть, звичайно, африканські страуси. Таке яєчко важить 2 кг, а в довжину може досягати 21 см. для порівняння яйце ворони близько 4 см в довжину, гусака – 8-10 см, а імператорського пінгвіна – близько 12 см.

Максимальна ж довжина (поздовжній діаметр) курячого яйця становить 57 мм, а вага – 80 грам. На його розмір впливають такі фактори, як вік і вага птиці, порода несучки, а також умови утримання. Більш дрібні яйця у молодих курей. Чим старше птах, тим більше яйце. А наявність двох жовтків – це ознака старіння курочки.

Були в історії і справжні рекордсмени. Так, в 2018 році в Тамбовській області несучка знесла яйце з трьома жовтками довжиною 9,5 см і вагою в 167 грам. А в Німеччині одного разу курка порадувала яйцем вагою в 209 грам.

5. Де найбільше виробляють яєць

Рекордсмен з виробництва яєць Китай. Тут щороку курки зносять близько 500 млрд штук. Також у списку лідерів США та Індія. Україна знаходиться на 11-му місці з виробництва. Наші обсяги – близько 17 млрд штук на рік. А весь світ щорічно виробляє більше 1 трлн яєць.

6. Яйця не натуральні, а підроблені

Як багато в Китаї, там навчилися підробляти і яйця. Їх виготовляють з желатину, крохмалю, альгінату кальцію з додаванням різних пігментів. Яєчна шкаралупа виробляється з суміші кальцію, гіпсу і парафіну. За зовнішнім виглядом їх дуже складно відрізнити від справжніх.

7. Скільки яєць потрібно їсти

Лікарі рекомендують їсти максимум 5 яєць на тиждень.

Рекомендації про споживання яєць відрізняються по різних країнах. У США ця норма встановлена на рівні 240 яєць на рік, а для європейських країн вона становить 210 яєць. Китайці ж їдять 300 яєць на рік. Більшість же дієтологів сходиться на кількості 2-3 шт. в тиждень. Вважається, що це безпечна норма холестерину для людини, оскільки в одному яйці міститься до 180 мг цієї речовини. А споживання великої кількості холестерину небезпечно для здоров’я.

8. Які яйця краще – білі або коричневі

Насправді, колір шкаралупи нічого не говорить про поживну цінність, смакові властивості і користь яйця. Єдина різниця в тому, що у коричневих більш товста шкаралупа, тому вони трохи довше зберігаються і краще перевозяться. А взагалі колір залежить від породи курки.

9. Скільки і при якій температурі зберігати яйця

Яйця потрібно зберігати в холодильнику.

Вченими встановлено, що оптимальна температура для зберігання яєць – від +2 до +2,2 градусів. А при температурі понад 7,2 градусів якість яєць починає погіршуватися.

Термін придатності магазинних яєць становить 25 днів. Але домашні свіжі яйця легко можуть зберігатися в холодильнику до 3 місяців. При цьому яйця повинні бути немитими. Варені ж яйця радять зберігати не більше 20 днів в холодильнику і 3 доби при кімнатній температурі.

10. Чудова шкаралупа з тисячами пор

Яєчна шкаралупа на 90% складається з карбонату кальцію. Але також в ній є деяка кількість магнію, фосфору, кремнію, калію і багатьох інших елементів. Зовні шкаралупа покрита надшкарлупною оболонкою, яка захищає яйце від випаровування вологи і попадання шкідливих мікроорганізмів. При цьому шкаралупа пориста і пропускає повітря. Під мікроскопом можна побачити близько 7500 пір, які і допомагають пташенятам дихати.

Яєчну шкаралупу можна використовувати для відлякування слимаків, створення міні-оранжереї та інших цілей.

11. Найкорисніші яйця

У гусячих яйцях найбільше протеїну.

Яйця всіх домашніх птахів були обстежені за складом амінокислот. Виявилося, що кількість амінокислот практично у всіх яєць приблизно однакове. Але протеїну найбільше в гусячих яйцях – на 14% в порівнянні з іншими.

12. Національні страви з яєць

Омлет, яєчня, яйце-пашот – у багатьох фантазія на цьому і закінчується. А як вам яйце з натуральним йогуртом і гострою масляною заправкою під назвою «Чилбир»? Цю страву можна спробувати в Туреччині. Також до цікавих страв з яєць можна віднести менемен (турецький омлет з овочами), ізраїльську шакшуку, уевос ранчерос (мексиканську яєчню зі смаженими ковбасками і гострим соусом, яка подається на кукурудзяному коржику), запечені яйця з карамелізованими грибами, яйця в кокосовому молоці і багато інших. Є свої варіації омлетів і у японців. Так, тамаго-яки смажать на спеціальній квадратній сковороді. У яєчну суміш додають соєвий соус, рисовий оцет і цукор, а вийшов омлет згортають в рулет.

Всі подібні страви з яєць відрізняються відмінним смаком. Про те, як готувати італійську фріттату, яйця Бенедикт, омлет «Пуляр» та інші яєчні частування, читайте на сайті.

13. Незвичайні способи приготування класичних яєчних страв

Традиційно яєчня смажиться просто на сковороді, але робити це можна на сирному коржику, скибочках гарбуза, в бублику і т.п. а якщо ви готуєте яєчню-базіку, то в неї можна додавати рікотту, сир, помідори, гриби і баклажани. А варені яйця можна маринувати в місо пасті або соєвому соусі.

Зварити яйце правильно теж потрібно вміти-дотримати температурний режим, потримати в холодній воді, щоб яйце було легко чистити, і багато інших.

14. Яйце, як натхнення

Традиція розфарбовувати яйця існує в багатьох країнах.

Яйця стали джерелом натхнення для багатьох творчих людей. Так, в Іспанії встановлена скульптура диво-яйця з фігурою Христофора Колумба всередині. Називається вона “народження нової людини”. А в Лондоні у формі яйця був зведений хмарочос Swiss Re висотою 180 метрів. Одним з вражаючих можна назвати будівлю Cybertecture Egg, при будівництві якого використані сонячні панелі. Є багато пам’ятників і скульптур, присвячених яйцю. В Україні розташований музей “Писанка” з колекцією розписаних курячих, гусячих і страусиних яєць. І, звичайно, не можна не згадати про арт-яйця, великодні яйця і ювелірні шедеври фірми Карла Фаберже. За період з 1885 по 1917 роки ця фірма випустила 71 інкрустоване яйце. З них 65 збереглося до наших днів.

15. Нетрадиційне використання яєць

Завдяки своїм унікальним властивостям яйця використовуються не тільки в кулінарії. У давнину яйця активно додавали в будівельний розчин, вважалося, що цегляна кладка при цьому стає дуже міцною. Також додавали свіжі яйця в побілку для стін. Іконописці робили на яєчних жовтках фарби. Багато палехських художників-мініатюристів досі користуються цією технікою. Широко використовуються яйця при створенні різних косметичних засобів, а також в медицині.

16. Рекорди, пов’язані з яйцями

Яйця, як і багато інших продуктів і речей, часто стають об’єктом для різних рекордів, іноді, досить дивних. У числі рекордів можна знайти досягнення по поїданню яєць – 65 яєць було з’їдено американкою за 6 хвилин 40 секунд. Найбільший омлет був приготований в Мадриді. Його вага склала 599 кг, а на приготування пішло 5000 яєць. Також книга рекордів Гіннеса фіксує досягнення по одночасному утриманню якомога більшого числа яєць, по закиданню яєць на найдальшу відстань, по розбиванню яєць головою і т. п.

17. Найдорожчі і найдешевші

Найдорожчими вважаються рідкісні породи абсолютно чорних курей.

Яйця звичайних несучок мають різну вартість в різних країнах і навіть містах. У Україні середня ціна десятка яєць, на момент написання статті, становила 35 грн.

У світі ж найдорожчі яйця можна купити в Ісландії, Швейцарії та Лівані. Там вартість яєць наближається до 180 грн. за упаковку. А найдешевші яйця продаються в Індії. Упаковка з 12 яєць там продається за 25 грн.

Але всі ці ціни не йдуть ні в яке порівняння з вартістю яєць і пташенят рідкісних порід курей. Найцінніші в цій категорії – чорні кури з чорними яйцями. Так, у породи Індонезійських чорних курей Аям Цемані дюжина яєць буде коштувати 160 доларів, а яйце породи шведський чорний оцінюється в 13 доларів за штуку. Також в числі дорогих порід Оруст (10 доларів за 1 яйце), Голландський карлик (8 доларів), Орпінгтон (5 доларів за яйце).

Ось такі справи!

Підписуйся на нові рецепти!

Поділитись з друзями
Відгуки про страву:
( Поки що оцінок немає )
Залишити відповідь