Розповімо, як правильно в’ялити рибу в домашніх умовах. Допоможуть в цьому і представлені кращі рецепти. Одна з найбільш цінних в країні риб для в’ялення – вобла, найчастіше в рецептах використовують саме її.
Як вибрати воблу для в’ялення
Бажано віддавати перевагу рибі середніх розмірів (її вага не повинна перевищувати 1 кг). Також важливо знати, що кількість жиру в рибі залежить від її товщини: чим вона товщі, тим більше в ній жиру. Звичайно, смачніше буде більш жирна вобла.
Потрібно патрати воблу перед в’яленням?
Тут немає суворого вимоги. Якщо не бентежить гіркуватий смак в’яленої риби, то її можна не потрошити. В іншому випадку буде потрібно прибрати нутрощі.
Перед тим, як засолити дрібну воблу, необхідно розрізати її черевце, а у великої риби краще зробити надріз на спинці. Завдяки цьому вона краще просолится і просушится.
Особливості засолювання
Кожен рибалка має свої секрети засолювання риби, додаючи до рецептом певні інгредієнти. Але все ж головне залишається незмінним незалежно від обраного способу засолювання.
Солити рибу можна сухим методом (просто натирати її сіллю) або використовувати тузлук – розчин, в який входить дуже багато кухонної солі крупного помелу. Не рекомендується використовувати дрібну, а тим більше йодовану сіль.
Щоб визначити, чи є розчин міцним, необхідно помістити в нього сиру картоплину. Якщо вона спливає, то тузлук міцний, і його можна використовувати.
Для засолювання необхідно викласти рибу спинкою вгору, після чого її можна заливати розсолом. В обов’язковому порядку вобла повинна знаходитися в тузлуці під гнітом, який буде її притискати.
Якщо риба солиться в літній час, то потрібно не більше 5 днів. Чим холодніше на вулиці, тим більше часу необхідно для просочення риби сіллю. У прохолодний сезон вобла буде солитись до 10 днів. Вважається, що пересолити рибу неможливо, так як вона не вбере зайву сіль.
Промивання і вимочування риби
По закінченні засолювання рибу необхідно просушити, на що піде кілька діб. Далі воблу потрібно ретельно промити під проточною водою. Але промивання під краном підходить для риби, яка солилась всуху.
Для вобли, засолення в тузлуці, використовується метод вимочування. Як довго варто вимочувати рибу в воді? Тут все просто: стільки годин, скільки діб вона солилась.
Тривалість в’ялення
На в’ялення вобли йде різний час, в залежності від її розміру. Чим більша риба, тим більше потрібно часу. Якщо вобла дуже велика, то в’ялити її потрібно близько місяця. Для риби середніх розмірів потрібно декілька тижнів.
Де в’ялити рибу?
Якщо є можливість, можна розташувати рибу на жердці в тінистому продувається місці на вулиці. Дуже важливо, щоб вобла висіла на протязі, тобто продувалася з усіх боків.
Але для мешканців квартир такий метод практично не доступний, якщо немає можливості поїхати на дачу. Тому багато сушать рибу на балконі у своїй квартирі або навіть на кухні прямо над плитою. Щоб поліпшити в’ялення, деякі досвідчені рибалки споруджують спеціальні короби.
Одні стверджують, що рибу слід підвішувати за хвіст, але інші радять робити це за голову. Тут немає строгих правил. Якщо риба сохне на вулиці при дуже жаркій погоді, необхідно трохи здавити її руками, щоб з неї вийшов повітря.
Як дізнатися готовність
Тільки після того, як спинка риби повністю усохне, вона буде вважатися готовою. Також визначити придатність для вживання в їжу в’яленої риби можна за кольором її розрізів (вони повинні бути рожево-жовтими).
Безпосередньо перед тим як дегустувати в’ялену рибу власного приготування, бажано її відбити, щоб вобла стала більш м’якою.
Вживати рибу слід тільки після чищення. При цьому дуже важливо дотримувати правильну послідовність цього процесу: першим ділом варто відірвати її голову, далі – черевце. Після того, як вся луска буде видалена, можна приступати до дегустації. Смачніше всього в’ялена вобла на реберцях.
Користь і шкода в’яленої вобли
В’яленням риби займалися ще наші предки, так як це один з кращих способів її зберігання. У процесі засолювання і сушіння риби зберігаються всі її корисні властивості, які можуть зникнути при смаженні або гасінні.
Крім чудових смакових якостей, в’ялена вобла також володіє і іншою важливою перевагою – вона не калорійна, тому може вживатися тими, хто сидить на дієті. Також вона досить легко засвоюється організмом набагато швидше, ніж м’ясо.
Вченими було доведено, що сушена і в’ялена риба запобігає виникненню депресії, знижує ризики появи ракових клітин, продовжує молодість, а також виступає профілактичним засобом від старечого недоумства.
Але вживати в’ялену рибу не можна людям із захворюваннями нирок, в тому числі і при наявності сечокам’яної хвороби.
Не рекомендується купувати сушену або в’ялену рибу з рук, так як в такому випадку немає гарантії, що в процесі її приготування дотримувалася правильна технологія засолювання і сушіння.
Ні в якому разі не можна їсти зіпсовану рибу, так як в такому випадку високий ризик отримати кишкове захворювання.
Вобла, яку в’ялили з точним дотриманням технології, має тверду спинку і сухі зябра, лусочки не будуть збитими, а забарвлення буде природним. При наявності поганого запаху, що виходить від риби, не варто її купувати і тим більше вживати.
Рекомендується купувати в’ялену рибу заводського виробництва, так як в даному випадку вона проводиться за заводської технології, солиться і сушиться в спеціальних камерах при дотриманні необхідних температурних умов.
Не рекомендується в’ялити щуку, так як вона досить часто заражена паразитами.
Як солити воблу
Перед засоленням рибу необхідно ретельно промити, щоб видалити слиз з її поверхні. Промивати краще під проточною холодною водою. Воблу найкраще солити комбінованим способом, суть якого полягає в наступному:
- на дно ванни наливають сольовий розчин (тузлук) від 1/3 від її обсягу;
- далі укладають отсортированную рибу, і кожен її шар пересипають сіллю (знадобиться стільки солі, щоб вона становила від 13 до 18 % від маси риби);
- в середині строку просолювання рибу перемішують.
В’ялення ляща
Технологія приготування ляща трохи відрізняється, від в’ялення плотви або вобли. Невеликий лящ (екземпляри розміром не більше 25-27 см) не потрібно обробляти перед в’яленням. Велика риба підлягає потрошіння.
Як і у випадку з воблою, лящ перед в’яленням необхідно ретельно промити, щоб усунути слиз. Якщо риба особливо велика, то її необхідно охолодити перед засолом.
Засолювати лящ також необхідно змішане, тобто з застосуванням рідкого розсолу і сухої солі. Для засолювання невеликого ляща, який не був потрошен, буде потрібно не більше 4-5 днів. А от для більш великих екземплярів знадобиться до 6 діб перебування в розсолі.
На відміну від вобли, лящ по закінченні засалювання поміщають в спеціальну ємність, наповнену водою, і тримають там певний час, щоб вирівняти ступінь просолювання тушок. Далі йде процедура промивки.
На цьому підготовка риби до вялению завершена. Її нанизують на шпагат і розвішують, як і воблу.
В’ялення дрібної риби
Якщо необхідно приготувати дрібного окуня, плотву або корюшка, то щільність сольового розчину повинна бути 1,2 р. на куб. см. Солити рибу маленьких розмірів слід протягом 10-15 хвилин. Після цього тушки слід промити від залишків розсолу і розкласти на сітку для в’ялення. Розташовувати рибу варто тільки в один шар. В’ялення дрібної риби займає 2-7 днів.
Як в’ялити окуня
Така риба не дарма вважається делікатесом в нашій країні, хоча деякі відзначають сухість і волокнистість м’яса. Так як ця риба практично не має жиру, то вважається дієтичною і може вживатися навіть тими, хто вирішив схуднути.
Окунь в’ялиться тим же способом, що і дрібна риба. Єдине, що слід врахувати – окуня при вяленні необхідно підвішувати за хвіст.
В’ялена риба – дуже смачний і корисний продукт, але їм не варто зловживати. Досить є її кілька разів в тиждень і бажано невеликими порціями.