Кордіал із чорної смородини (Blackcurrant cordial) – популярний англійський літній напій. Спочатку кордіалами називали алкогольні настоянки та лікери, які робили для стимуляції ресурсів людського організму та лікування різних захворювань. Та й назва кордіал утворена від латинського слова cordialis, яке перекладається як бадьорий або серцевий. Пізніше, наприкінці ХІХ століття, кордіали почали робити безалкогольними. У цьому зберігалася лікувальна спрямованість цього напою. Кордіали робили з використанням ягід або фруктів та цукру. Ягоди, фрукти служили чудовим джерелом вітаміну C, який був необхідний для лікування поширеної в ті часи цинги, а цукор – не лише смаковий агент, а й чудовий консервант, що дозволяє якнайдовше зберегти продукт.
Традиційний кордіал містить лише три інгредієнти: цукор, сік або екстракт рослин та трохи води. Також іноді додають підкислювач на зразок лимонної кислоти або спеції, наприклад, корицю або гвоздику. Спочатку кордіал готували з бузини, лимона, гранату, яблук, полуниці, чорноплідної горобини, апельсина, груші чи малини. Сучасні рецепти кордіалів зазвичай припускають приготування з апельсинів, яблук, чорної смородини, персиків, ананаса, манго, лайма чи лимона.
Нижче ми наводимо традиційний англійський рецепт кордіалу із чорної смородини з додаванням ванілі. В результаті ви отримаєте справді густий міцний ягідний сироп, який при розведенні дасть чудовий освіжаючий напій.
Розбавляти кордіал оптимально в пропорції 1:3, для цього можна використовувати звичайну воду, газовану воду, лимонад або напої на кшталт спрайту або швепсу. Також кордіал можна додати в морозиво як сироп або змішати з молоком і морозивом для отримання ягідного милкшейка. Замість чорної смородини за бажанням можна використовувати будь-які інші ягоди або їх суміш, зберігаючи пропорції.
- Смородина чорна 300 гр.
- Цукор-пісок 160 гр.
- Холодна вода 325 мл.
- Ваніль 1 стручок
- Перебрати чорну смородину, видаляючи листя, гілочки та зіпсовані ягоди.
- Помістити чорну смородину в каструлю, додати розчавлений стручок ванілі разом із насінням.
- Засипати зверху цукром та додати воду. Довести до кипіння на помірному вогні. У процесі виготовлення розім’яти ягоди дерев’яною ложкою.
- Варити на повільному вогні, періодично помішуючи, доки чорна смородина не приготується, а цукор не розчиниться.
- Вимкнути вогонь та повністю остудити.
- Отриману масу двічі процідити через дрібне сито.
- Готовий кордіал із чорної смородини перелити у скляну пляшку або банку з кришкою. У такому вигляді кордіал можна зберігати у холодильнику протягом місяця.
Також кордіал можна заморозити. Для цього його потрібно розлити у формочки для льоду. Після заморозки отримані кубики з кордіалом перекласти в пакет і зберігати у морозильнику. Заморожений кордіал дуже зручно використовувати для приготування свіжого ягідного домашнього напою в зимовий час.