Український пиріг «Яблучник»

Український пиріг «Яблучник»

У моєї бабусі в селі ріс величезний яблучний сад. Він починав давати урожай в кінці липня і радував нас плодами до глибокої осені. Тому зараз бабусину яблучну випічку ми з братом згадуємо виключно з ностальгією. Як добре, що більшість рецептів мені дісталося в спадок з її куховарської книгою. Готую Фамільний яблучник і для своїх карапузів.

У цей пиріг пускаю і підбиті яблука, і покусані осами, і однобокі. Після випічки плоди все одно будуть смачними. Особливо якщо присипати їх тростинним цукром. Раніше я некрасиві яблучка використовувала для повидла. Але, погодьтеся, не тільки в моєму будинку пироги йдуть краще, ніж заготовки.

Як приготувати український яблучник

Яблучний пиріг за рецептом моєї бабусі-дивно проста випічка. Її приготування ділиться на два етапи: заготівля начинки і заміс тіста. Причому роботу з яблуками я найчастіше довіряю чоловікові або старшому синові. А молодшенький підсипає мені борошно. Від такої сімейної кулінарії материнське серце не може не радіти.

Інгредієнти
Порції: +4
Кроки
1 год 25 хвДрук
  • Для цієї випічки вам знадобиться кругла форма діаметром 23 см. вистелити її кружком пергаментна, змастіть 1 ст. л олії. 300 г борошна просійте разом з сіллю, цукром і розпушувачем в глибоку миску.
  • До сухої суміші додайте охолоджене масло, нарізане кубиками. Перетріть інгредієнти руками. У розсипчасту масу додайте яйце і вершки. Перемішуйте до тих пір, поки не сформується м’яке тісто.
  • Викладіть його в підготовлену форму для випічки. Розподіліть тісто по колу і бортикам. Тепер приступайте до яблук. Очистіть плоди, видаліть їм серцевини. М’якоть наріжте часточками.
  • Розкладіть часточки по колу внахлест поверх тіста. В окремій мисочці змішайте тростинний цукор з 2 ст.л. борошна і корицею. До цієї суміші додайте 2 ст.л. холодного вершкового масла, рубаного кубиками. Цю суміш розітріть.
  • Цукровою крихтою посипте яблука. Випікайте яблучник в розігрітій до 180 градусів духовці близько 25 хвилин. За цей час яблука повинні стати м’якими, а посипання – гарненько підрум’янитися.

Готовий пиріг подавайте до столу теплим з кулькою ванільного морозива або збитими вершками. Коли його готувала моя бабуся, обов’язково поливала шматочок випічки тонкою цівкою рідкого меду. Вам теж сподобається, якщо ви ласун. Удачі в приготуванні!

Підписуйся на нові рецепти!

Поділитись з друзями
Відгуки про страву:
( 1 оцінка, середнє 5 з 5 )
Залишити відповідь