Пиріжки з дріжджового тіста
Один з найбільш популярних різновидів пиріжків. Такі пиріжки готують з найрізноманітнішими начинками: солодкими, фруктовими (з повидлом, джемом, яблуками), ягідними (з сухофруктами, курагою, вишнею, черемхою), овочевими (зі щавлем, морквою, капустою і т. д.), сирними, сирними, м’ясними (з фаршем і цибулею, з вареною яловичиною, з куркою і картоплею або сиром і т. д.), грибними (з солоних, сухих або свіжих грибів), рибними (з оселедцем, солоною горбушею, консервами або смаженим філе), круп’яними (з рисом, пшоном) і т. д.
Як приготувати дріжджові пиріжки
Для приготування дріжджового пиріжкового тіста слід брати тільки якісне борошно (вищого або першого сорту) – воно повинно бути білим, приставати до пальців і злегка похрускувати при натисканні. Дріжджі теж бажано брати свіжі, однак, якщо хочеться приготувати пиріжки якомога швидше, цілком згодяться і сухі. Що стосується бездріжджової випічки, то вона практично ніколи не може похвалитися вражаючою легкістю. А щоб пиріжки краще пропеклися, необхідно дати тісту піднятися двічі, більш того, такий підхід допомагає усунути і кислуватий присмак сухих дріжджів.
Найсмачніші пиріжки виходять із здобного опарного тіста. Щоб приготувати опару, стакан теплого молока з’єднують з двадцятьма грамами дріжджів і зі склянкою борошна, після чого отриману суміш приблизно на годину накривають рушником. А потім її з’єднують з трьома склянками борошна, сіллю (для поліпшення структури тіста), цукром, яєчним жовтком і пачкою масла.
Щоб поліпшити смак готових пиріжків і посилити їх користь, можна додати в тісто і трохи висівок, борошна другого сорту або житнього борошна. А замість молока цілком допустимо використовувати сир, кефір або деякі інші кисломолочні продукти.
Вимішувати тісто потрібно дуже ретельно, в ідеалі – руками. А перед тим, як почати розгортати готове тісто, його рекомендується прибрати приблизно на годинку в тепло, і лише після цього часу його розгортають і загортають в нього заздалегідь підготовлену начинку. Гарне тісто має бути досить м’яким, але в той же час еластичним, і не повинно прилипати до рук.
В процесі випікання пиріжків в духовці ні в якому разі не можна відкривати духовку в перші десять-п’ятнадцять хвилин – тісто може впасти. А щоб пиріжки обзавелися блискучою рум’яною скоринкою, їх поверхню змащують яєчним білком.