Форшмак (Vorschmack) – традиційна єврейська закуска, яка являє собою паштет із солоного оселедця.
Назва форшмак походить від архаїчного німецького слова Vorschmack, яке означає “закуска”. Це свідчить про можливе німецьке походження цієї страви. Вважається, що спочатку форшмак був гарячою закускою, приготовленою зі смаженого оселедця. Пізніше страва поширилася на схід і стала популярною серед ашкеназьких євреїв, які перетворили форшмак на холодну закуску з рубаного солоного оселедця.
Окрім ізраїльської кухні, форшмак популярний серед російської, української, польської та литовських євреїв. Також схожі страви є у фінській та шведській кухнях.
Рецептів форшмаку безліч. Хтось додає картоплю чи сметану, хтось вимочує оселедець у молоці. Також можна зустріти суперечки, чи потрібно додавати до форшмаку яблуко.
Нижче ми наводимо традиційний рецепт форшмаку, який включає круто зварені яйця, цибулю і терте свіже яблуко. Подають форшмак зазвичай як намазки на хліб чи крекери. Також форшмак можна їсти на сніданок або як основну страву з відвареною картоплею.
- Оселедець слабосолений 2 шт.
- Цибуля ріпчаста 2 шт.
- Яблуко кисле 4 шт.
- Лимон 1 шт.
- Куряче яйце 2 шт.
- Масло вершкове 140 гр.
- Якщо оселедець цілий, спочатку потрібно приготувати філе. Для цього зробити розріз уздовж спини, а потім акуратно відокремити хребет із великими кістками.
- Нарізати на шматки філе оселедця, цибулю. Яблука очистити від шкірки і також нарізати шматками. Щоб яблука потім не потемніли і не пофарбували форшмак у незрозумілий колір, їх потрібно збризкати соком лимона, буквально 1-2 ст. ложки.
- Покласти всі інгредієнти у блендер, подрібнити до однорідної маси.
- Відварити яйця, забрати жовтки (вони не потрібні), а білки натерти на тертці.
- Додати яєчні білки та вершкове масло до оселедця. Перемішати ще раз у блендері до однорідності.
- При необхідності поперчити, посолити до смаку. Хоча своєї солі від риби має вистачити.
Готовий форшмак перекласти в контейнер та прибрати у холодильник. Можна мазати на чорний хліб та насолоджуватися.